Kanada Calgary hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyor, Calgary’e giderseniz ya da yaşamak isterseniz nasıl bir hayatın sizi beklediğini anlatıyoruz. Seyahatiniz süresince ihtiyaç duyacağınız başta Kanada turist vizesi olmak üzere merak ettiğiniz tüm sorular için Kanada Vize Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Kanada Vize Merkezi 15 yılı aşkın deneyimi ve tecrübesiyle başvurularınızı alanında uzman danışmanlarıyla birlikte gerçekleştirmektedir.

Kanada Calgary Hakkında Genel Bilgiler

Eyalet : Alberta

Nüfus: Şehir -> 1,2 milyon /

Calgary Nüfusu -> 1,4 milyon (2016)

İklim: Nemli karasal iklim

Saat dilimi: Mountain Standard Time MST (GMT -7 saat)

Alan Kodu : Başlangıç ile 403 , 587, veya 825

1988 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü Calgary, hem kış sporları hem de turizm açısından en sık tercih edilen Kanada şehirleri arasındadır. Bunun yanı sıra her yıl popüler ve eğlenceli festivallere ev sahipliği de yapmaktadır.

Rocky Dağları yakınındaki Alberta eyaletinde bulunan Calgary, Kanada’nın üçüncü büyük şehri ve bu ülkenin en kalabalık nüfusa sahip şehirlerinden birisidir. Aynı zamanda petrol endüstrisine olan bağımlılığı nedeniyle Kanada’nın en zengin şehirlerinden biridir: ilk yatakları aslında 20. yüzyılın başında keşfedilmiştir.

Konumu ve iklimi sayesinde kış sporları için biçilmiş kaftandır. Karasal iklime sahip şehirde kış ayları, ay aylarına göre daha uzun geçmektedir. Bu durum 1988 yılında Kış Olimpiyatlarının şehirde düzenlenmesine sebep oldu. Bu sayede şehrin bilinirliği ve popülerliği aslında tüm dünyaya yayıldı.

Calgary aynı zamanda dünyanın her yerinden çok sayıda turistin ilgisini çeken FunnyFest Calgary Komedi Festivali ve Halk Müziği Festivali gibi festivalleriyle de ünlü bir şehir.

Kanada Calgary Yaşam Giderleri

Alberta’ya oranla daha düşük vergiye sahip olması (çoğu eyalette % 15 yerine % 5 dir) ve düşük gaz fiyatları sayesinde Vancouver veya Toronto’dakinden daha düşüktür. Bu da cazibesini artırmaktadır. Ayrıca hane geliri bakımından Kanada’nın en refah dolu şehri olduğunu söylemekte yalan olmaz. Şehir merkezinde iki yatak odalı standart bir apartman dairesi kiralamak ayda 1.200 ila 1.800 dolara mal olmaktadır. Aylık toplu taşıma araçlarında. 100 CAD civarında mal olup diğer büyük şehirlerle ve ulusal ortalamanın üzerinde karşılaştırıldığında Genel olarak, Calgary’de yaşam maliyeti çok daha makuldür.

Calgary’de Yaşamak İçin Sebepler

  • Daha düşük vergiler.
  • Vancouver ve Toronto‘ya göre daha düşük ev fiyatları.
  • Düşük suç oranı.
  • Kanada’daki en yüksek medyan hane geliri.
  • Rocky Dağları Calgary’ye yakındır (bir ila iki saatlik araba yolculuğu).
  • Temiz hava.
  • Ara sıra yağış alan güneşli bir iklim.
  • Chinook rüzgarları kışı yumuşatır.