Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler, Kanada öğrenci vizesi sahibi olmak zorundadır. Öğrencileri eğitim için bekleyen birçok program vardır. Özellikle akademik programlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için süreç daha olumlu ilerlemektedir.

Kanada öğrenci vizesi adımları alanında uzman danışmanlarla birlikte atılmalıdır. Kanada Konsolosluğu yüz yüze görüşme gerçekleştirmez. Bunun yerine hazırlanan vize başvuru formu ve gerekli evraklar göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmaktadır. Bu yüzden başvuru sürecinde tüm adımlar dikkatli atılmak zorundadır.

Kanada Vize Merkezi, 10 yılı aşkın tecrübesi ve deneyimiyle Kanada öğrenci vizesi başvurularınızı güvenle gerçekleştirmektedir. Merak ettiğiniz sorulara yanıt almak, detaylı bilgi almak için Kanada Vize Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanada Öğrenci Vizesi Programları Nelerdir ?

Kanada öğrenci vizesi, hangi eğitim programına katılacağınıza bağlı olarak farklılık göstermektedir. 6 aydan daha kısa süreli ve 6 aydan daha uzun süreli eğitim alacak öğrenciler için iki farklı program vardır. Vize başvurusu yapılırken bu adıma dikkat edilmektedir.

Kısa Süreli Öğrenci Vizesi: 6 aydan daha kısa süreli eğitim programlarına katılmak isteyen öğrenciler için en iyi seçenektir. Uzun süreli eğitim vizesinden farklı olarak; Eğitim süresi uzadığında, vize uzatılamaz. Tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.

Uzun Süreli Öğrenci Vizesi: 6 aydan daha uzun süreli dil eğitimi ya da akademik programlara katılacak öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Eğitim alındığı süre boyunca Kanada öğrenci vizesi uzatılabilir.

Kanada öğrenci vizesi nasıl alınır ?

Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır ?

Kanada öğrenci vizesi başvuru formunun doldurulmasıyla süreç başlamaktadır. Vize başvuru formu eksiksiz olarak hazırlanmalı ve içerisinde bilgiler doğru girilmelidir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından evrakların hazırlanması, vize başvuru ücretinin yatırılması ve biyometrik işlemlerle süreç devam etmektedir.

Sanılanın aksine vize başvuru süreci zor değildir. Adımların dikkatli atılması ve sürecin doğru yönetilmesi en önemli anahtardır. Kanada’daki herhangi bir okuldan kabul mektubu almış olmanız, Kanada vizesi sahibi olabileceğiniz anlamına gelmez.

Kanada Öğrenci Vizesi Başvurusu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Öğrenci vizesi için birçok süreç sizi beklemektedir. Dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

 • Başvuru formunda girilen bilgilerin tamamı doğru olmalıdır. Doğru olmadığının tespiti halinde bir daha Kanada vizesi alamayabilirsiniz.
 • Eğitim süresince yetecek kadar finansmana sahi olduğunuz belgelenmelidir.
 • Evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Çünkü; Kanada Konsolosluğu, hazırladığınız belgelere göre değerlendirme yapmaktadır.
 • Kanada’ya giderken yanınızda ailenizden birisini götürüp, götürmeyeceğiniz.

Kanada Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Öğrenci vizesi için evrakların eksiksiz olarak hazırlanması oldukça önemlidir. Başvuru yapılırken bu yüzden evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

 • En az 6 ay geçerli pasaport ( Eğer varsa eski pasaportlar )
 • Vize başvuru formları
 • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf.
 • Vize başvuru ücreti: Vize başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren Garanti Bankası dekontu
 • Okul kabul belgesiGideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış olan; program bedelini, nerede kalacağınızı, konaklama bedelini, haftada kaç saat ders alacağınızı ve programınızın hangi tarihler arasında olacağını gösterir kabul belgesi. Bu belge Kanada Kültür tarafınca eklenecektir.
 • Okul, konaklama ve diğer masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren maddi destek bilgileri.
 • Kendinize ya da eğitim masraflarını karşılayacak olan kişiye ait maaş bordrosu, hizmet süresi, sosyal sigorta kayıt bilgilerini içeren çalışma belgesi, ticari sicil kaydı, vergi levhası, son bir yıl içindeki banka dökümleri
 • Tapularınız, araba ruhsatları ve kredi kartlarının fotokopisi
 • Çalışma saatleri içinde ulaşılabilecek telefon numaraları
 • Eğer şu anda başka bir ülkede ikamet ediyorsanız ve Öğrenci izni ya da geçici oturma izniniz varsa vize durumunuzu gösteren evrağın bir fotokopisi
 • Kanada’da seçtiğiniz okulun meslek ve hayatınızın hedeflerine uygunluğunu dile getiren ve Kanada sonrası için yaptığınız planları açıklayan bir niyet mektubu.(İngilizce )
 • Kanada Turisti vizesi ise ziyaretin amacını açıklayan bilgi (İngilizce )
 • Kendi başına seyahat edecek 18 yaşından küçük çocuklar için noterde hazırlanmış anne, baba ve Kanada’da çocuğun mesuliyetini üstlenen kişi tarafından imzalanmış belge.
 • Hala öğrenciyseniz; Diploma veya öğrenci belgesi, transkript. Eğer Türkiye’de bir dil kursuna gittiyseniz oradan alınmış bir mektup. Varsa sertifikalar.
 • Çalışıyorsanız, işyerinizden izin mektubu ve dönüşte aynı işyerinde çalışacaksanız referans mektubu, son 3 ayın maaş ve sigorta bilgileri, işe giriş bildirgesi.
 • Savcılıktan sabıkası olmadığına dair iyi hal kağıdı
 • Kanada Vizesi için Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Askerliğinizi yaptıysanız  terhis belgesi
 • Evli iseniz; Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri
 • Eski işverenlerden, öğretmenlerden alınmış referans mektupları

Kanada öğrenci vizesi ne kadar sürede çıkar ?

Başvurular ortalama 2-4 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Ancak konsolosluğun yoğunluğuna göre bu süre farklılık gösterir. Kış aylarında ortalama 2-4 hafta arasında sonuçlanırken, yaz aylarında 2-5 hafta arasında değişiklik göstermektedir.

Kanada öğrenci vizesi almak zor mu?

Doğru ve eksiksiz biçimde gerçekleştirildiği takdirde kolaylıkla Kanada öğrenci vizesi alabilirsiniz.

Kanada öğrenci vizesi ücreti ne kadar ?

Kısa süreli öğrenci vizesi için: 185 Kanada Doları
Uzun süreli öğrenci vizesi için: 235 Kanada Dolarıdır.

Kanada'ya öğrenci olarak gidip kalmak mümkün mü ?

Kanada devleti birçok eğitim programına katılan öğrenciye: Eğitim süresince yarım zamanlı, eğitim sonrasında tam zamanlı ve sürecin devamında göçmenlik başvurusu yapma hakkı vermektedir. İstenilen belgeleri ve şartları karşıladığınız takdirde; Evet, Kanada'da yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Kanada öğrenci vizesi eşler için geçerli mi ?

Hayır, eşlerinde vize başvurusu gerçekleştirmesi ve Kanada vizesi sahibi olması zorunluluğu vardır.

Kanada Öğrenci Vizesini Bir Bilene Sorun!

Kanada öğrenci vizesi başvurusu yapmak deneyim ve güven gerektirir. Kanada Vize Merkezinin alanında uzman danışmanlarıyla birlikte başvurularınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz.