Yeni bir yaşam kurmak için en ideal ülkelerden biriside Kanada’dır. Göçmen ülkesi ve çokkültürlü olması tercih edilmesindeki en önemli sebepler arasındadır. Özellikle geniş ve hala da büyümeye devam güçlü ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda Kanada’nın neden tercih edildiğini çok daha iyi anlayabiliriz.  Kanada startup vizesi hakkında merak ettiğiniz sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kanada Startup Vizesi Nedir ?

Kanada Start-Up Vize Programı veya kısaca SUV, Kanada’da kendi start-up’larını kaydettirmek isteyen uluslararası girişimciler ve işadamları için hükümet tarafından desteklenen bir yoldur. Bu program ilk olarak on yıl önce 2013’te başlatıldı ve o zamandan beri yatırımcılar için vize ve vatandaşlık sürecini kolaylaştırmada oldukça başarılı oldu.

Star-Up Vize programı, Kanada’yı teknolojik yenilik ve ekonomik büyüme için bir merkeze dönüştürmede etkili oldu. Bunun nedeni, iş adamlarını, kurucuları, girişimcileri ve benzeri uluslararası yetenekleri ülkeye çekmek için özel olarak tasarlanmış olmasıdır. Yatırımcıların Kanada’nın çeşitli fırsatlarından yararlanmasına olanak tanıdığı ve aynı zamanda istihdam yaratarak büyüyen ekonomisine yardımcı olduğu için ilgili tüm taraflar için bir kazan-kazan işlevi görüyor.

Yatırımcılar Neden Kanada’yı Tercih Ediyor ?

Kanada Vize Merkezinin Kanada Vizesi Alanında Profesyonel Danışmanlarıyla Güvenle Başvurun

Kanada, büyük bir büyüme oranına ve umut verici bir geleceğe sahip, gelişen bir ekonomiye sahiptir. Üstelik hükümetin yatırımcı dostu mali düzenlemeleri onu girişimciler, işadamları, kurucular ve yatırımcılar için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Yatırımcıları cezbetmek için ölçeklenebilir bir pazara ve geniş bir yatırım fırsatları yelpazesine sahiptir.

Güçlü Büyüme Odaklı Ekonomi

Kanada ekonomisi, küresel ekonomik belirsizlik gibi krizler veya kara kuğu olayları karşısında inanılmaz derecede istikrarlı ve dayanıklıdır. Ekonomistler, Kanada ekonomisinin ileriye dönük olarak yüksek bir büyüme hızına sahip olacağını ve bu durumun burayı güvenli bir yatırım pazarı haline getireceğini öngörüyor.

Üstelik bu güçlü ekonomi, güçlü finansal kurumlar ve sorumlu maliye politikalarının temelleri üzerine inşa edilmiştir. Doğal kaynakların bolluğu aynı zamanda finansal istikrarına da katkıda bulunarak onu yatırım için güvenilir bir ortam haline getiriyor.

Kuzey Amerika Pazarına Kolay Erişim

Kanada’da yatırım yapmanın yatırımcılar için bir diğer belirgin avantajı ise dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika’ya yakınlığıdır. Stratejik konumu, yatırımcılara büyük Kuzey Amerika pazarına erişim imkanı sunuyor.

Bu, özellikle girişimciler için avantajlıdır çünkü büyük bir müşteri tabanına ulaşabilirler ve böylece yeni işletmelerine veya yeni kurulan şirketlerine önemli bir satış artışı sağlayabilirler.

Yüksek Yaşam Kalitesi

Kanada, vatandaşlarına inanılmaz derecede yüksek bir yaşam kalitesi sunmasıyla ünlüdür. İster kendiniz için, ister aileniz için olsun, Kanada halkına nasıl bakacağını biliyor. Kanada’da yatırım yapmak, yatırımcıların vatandaşlık kazanmalarına ve sunulan tüm inanılmaz olanaklara erişmelerine olanak tanır.

Yetenekli doktorlar ve son teknoloji tıbbi tesislerle iyi finanse edilen bir sağlık sistemi, dünya çapında tanınan üniversiteler ve nispeten suçsuz ve güvenli bir ortam, Kanada’da yatırım yapmanın ve yaşamanın şaşırtıcı avantajlarından sadece birkaçıdır.

Dahası, ülkenin kültürel ekosistemi dünyanın her yerinden gelen göçmenleri barındırıyor ve bu da ülkeyi farklı kültür ve geleneklerin bir araya geldiği bir pota haline getiriyor. Kabullenici bir yapıya sahip, sıcak ve kapsayıcı bir toplum olan Kanada, bireylerin hem kendileri hem de aileleri için yüksek bir yaşam kalitesine sahip olmalarını sağlar.

Kanada Startup Vizesi Uygunluk Şartları

Kanada göçmenlik başvurusu gerçekleştirecek kişilerde aranan birçok şart ve nitelik vardır. Elbette başvuru yapacağınız kategoriye bağlı olarak bu istek ve taleplerde artmak ve azalmaktadır. Aşağıda yer alan şartlar Kanada Startup Vizesi için aranılan temel şartlardır. Geçerli bir girişime sahip birçok girişimci aşağıda yer alan şartları karşılayacaktır.

Kayıtlı Bir Kuruluştan Destek Mektubu Alınması

Her şeyden önce, tüm yabancı yatırımcıların belirlenmiş ve kayıtlı bir Kanada risk sermayesi şirketinden, bir melek yatırımcı fonundan veya bir iş kuluçka merkezinden bir destek mektubu alması gerekir. Bu, başvurunuzun başarısı için temeldir ve temel bir uygunluk şartıdır.

Bunun için başvuru sahiplerinin start-up fikirlerini belirlenen bu kuruluşlara sunmaları ve onları finansal olarak desteklenmeye değer olduğuna ikna etmeleri gerekiyor. Satış konuşması başarılı olursa, başvuru sahibi kuruluştan bu onay mektubunu ve mali desteği alacaktır. Bu mektubun vize başvurunuza eklenmesi gerekmektedir.

Yatırımcıların Nitelikli Bir İşletmesi Olmalı

İkinci olarak, yabancı yatırımcıların iş fikrinin veya start-up’ın nitelikli bir kuruluş olduğunu da kanıtlaması gerekiyor. Bu, start-up’ın yenilikçi, potansiyel olarak ölçeklenebilir ve en önemlisi Kanada’da iş yaratma kapasitesine sahip olması gerektiği anlamına geliyor.

Ayrıca yatırımcının şirkette en az %10 hisseye sahip olması ve tam oy hakkına sahip olması gerekir. Başvuru sahibini onaylayan belirlenen fonla birlikte, toplam yatırım hisseleri işin en az %50’si olmalıdır.

Dil Gereksinimleri ve Yeterlilik

Başvuru sahiplerinin, uygunluk şartlarını karşıladıklarını kanıtlamak için kayıtlı bir kurumdan standart bir dil yeterlilik sınavına girmeleri gerekmektedir. Yabancı yatırımcının CLB’de (Kanada Dil Karşılaştırması) en az 5. seviyeyi güvence altına alması gerekir. Bu, İngilizce veya Fransızca olabilir.

Yeterli Maddi Güce Sahip Olmak

Bu vizeye başvuran yatırımcıların, işlerinin ilk aşamalarında Kanada’da ikamet ederken ailelerini ve kendilerini desteklemek için yeterli ön koşul olan fona sahip olduklarını göstermeleri gerekmektedir.

Tutar, her bir başvuruya ve yaşam tarzı ve aile üyesi sayısı gibi faktörlere bağlı olarak değişecektir. Ancak dört kişilik bir aile için basketbol sahası rakamı yaklaşık 25.000 Kanada doları gerektiriyor.

Kanada Startup Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kanada’ya yatırım yapan tüm göçmenler kalıcı oturma iznine ve sonunda vatandaş olma şansına hak kazanır. Yukarıda listelenen tüm gereklilikleri başarıyla yerine getirdikten sonra, başvuru sahibi başvurusunu göndermeye devam edebilir. Ve Start-up Visa Canada’nın onay için işlem süresi 12 ila 16 ay arasındadır.

  • Destek mektubu ile Kanada Startup Vizesi formunu doldurun.
  • IELTS ya da TOEFL gibi dil yeterliliğinizi kanıtlayacak sınava dair bilgilerinizi girin.
  • Güvenlik kontrolünden geçecek ve sağlık raporu hazırlanacak.
  • Çok sık karşılaşılmasa bile yetkili ile yüz yüze görüşme yapmanız istenebilir.
  • Başvurunuzun yanıtını bekleyin.

Kanada vizesi hakkında tüm merak ettiğiniz sorular için 0212 909 30 70 ile iletişime geçebilirsiniz.