Kanada pasaportu sahibi olmak hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Kanada’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının muhakkak suretle Kanada vizesi sahibi olması gerekir. Kanada turist vizesi başta olmak üzere süreç hakkında tüm merak ettiğiniz sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kanada yasalarına göre Vatandaşlık Yasası aracılığıyla çifte vatandaşlığa izin verilmektedir. Kanada vatandaşlığı ya Kanada’da doğumla, Kanadalı bir ebeveyne sahip olmak yoluyla soy yoluyla ya da göç yoluyla Kanada’da vatandaşlığa alınma yoluyla verilir. Kanada pasaportuna sahip olmak için Kanada Vatandaşı Olmak Zorundasınız!

Doğum Yoluyla Kanada Pasaportu Sahibi Olmak

Kanada topraklarında doğan tüm bireyler, jus soli (toprak kanunu) ilkesi uyarınca kanunen Kanada vatandaşıdır.Kanada vatandaşı olarak Kanada pasaportunuzu yenilemek için dünyanın her yerinden kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. Kanada’daysanız herhangi bir Kanada Pasaport ofisine gidebilir veya başvuruyu posta yoluyla gönderebilirsiniz. Kanada dışındaysanız, koşullarınıza bağlı olarak, Kanada pasaportunuzu en yakın Kanada konsolosluğuna veya büyükelçiliğine şahsen başvurmak yerine posta yoluyla yenilemenize izin verilebilir.

Kanada dışındaysanız, bu ilk Kanada pasaportu başvurunuzsa veya önceki Kanada pasaportunuz kaybolduysa veya çalındıysa, pasaportunuz için en yakın Kanada büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvurmanız gerekecektir.

Aileden Dolayı Kanada Vatandaşlığı ve Pasaport

Kanada dışında doğan ve çocuğun doğumu sırasında Kanadalı olan veya vatandaşlığa kabul edilen bir ebeveynin çocuğu olarak doğan tüm çocuklar, doğduklarında Kanada vatandaşlığına hak kazanır.