Kanada, eğitim, göçmenlik, turistik ve ticaret açısından oldukça fazla talep gören ülkeler arasındadır.

Her bir gidenin göçmen olarak yerleşme riski taşımasından dolayı Kanada, vize başvurularını büyük titizlikle değerlendirmektedir.

Kanada Vize Başvuru Merkezi

 

Bu yüzden göçmenlik dışı Kanada ziyaretlerinizde, gitme amacınızı net bir şekilde kanıtlamanız gerekmektedir. Çünkü Kanada Vizesi başvurunuz titizlikle incelenecektir.

Kanada Vizesi

Kanada göçmenlik olarak gidenler, Kanada vatandaşıyla aynı haklara sahip olur, ancak ilk etapta seçme ve seçilme hakkı yoktur. Bunun dışında sosyal hakların hepsine sahiptirler. Eğitim sisteminden, sağlık sistemine kadar ücretsiz olarak faydalanılabilir.

Eğer çalışılıyorsa veya ticaretle uğraşılıyorsa, bir Kanada vatandaşı hangi oranlarda vergi ödüyorsa, onlar da ona tabidirler.Yatırımcı kategorisinde gelenlerin 5 yıl kadar gelir vergilerinde muafiyet avantajları vardır.
Kanada da 3 yıl yaşayıp Kanada vatandaşı olduktan sonra, kendi vatandaşlığınızı da koruyabilir, ayrıca seçme ve seçilme haklarına da sahip olabilirsiniz.

 Kanada Vize Başvuru Merkezi

Kanada  ya Göçmenlik Başvurusu Yapmak İçin NE Gereklidir ?

Uygulama anlamında son yıllarda değişmiş olan başvurular, Kanada Büyükelçiliği içerisindeki bir ofiste değerlendirilir. Ancak farklı bölge başvuruları farklı ofislerden yürütülür. Örneğin Qebec göçmenliği başvurusu, Suriye Şam dan yürütülür. Federel hükümnetin vasıflı çalışanlar kategorisine, Ankara dan Konsolosluk üzerinden başvurulur.

Bölgesel yatırımcı kategorisi için hangi bölgeye gitmek isteniyorsa, o bölgeye ve Kanada içinden müracat edilir.

Kanada Vize İşlemleri için kişinin evli veya bekar olmasına göre tüm aileyi kapsayacak şekilde farklı belgeler istenir. Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı, aile kütük bilgisi, sabıka kaydı, fotoğraflar vb.), eğitim belgeleri (diplomalar, bitirme yazıları, sertifikalar, transkriptler vb.), iş hayatıyla ilgili belgeler (bunlar çok önemlidir ve profesyonel destek alınması gereken yapıdadır). Finansal belgeler de çok önemlidir (banka hesapları, tapular, ruhsatlar vb.).

KANADA ya KİMLER GÖÇMEN OLARAK GİDEBİLİR?

Birinci kategori Vasıflı Çalışanlar kategorisidir. Eğitim düzeyi, yabancı dil bilgisi ve iş deneyimini kapsar. Ikinci kategori ise mal varlığına bağlı olarak Yatırımcı, girişimci kategorisidir. Her bir kategorinin uyguladığı puanlama farklıdır. Ancak bir kişinin nitelikleri her bir kategori için uygunsa, herhengi birisi üzerinden başvuru yapabilir. Başvurulan kategoriye göre doldurulan formlar, yatırılan harçlar, başvurulan ofisler, başvurunun taahhütleri, başvurunun süreci, başvuru içerisinde görüşmeye girip girmeyeceği gibi birçok unsurda değişkenlik gösterir. Ama sonuçta alınan vize, hepsi için aynıdır. Bir Kanada vatandaşının sahip olduğu hakların tümüne sahiptir. Tüm aile fertleri çalışabilir ya da kendi işini yapabilir. Çocuklar ücretsiz eğitim sisteminden faydalanabilirler (servis, defter, kitap olmak üzere lise son sınıfa kadar ücretsizdir). Puanlama sisteminde uyum unsuru denilen, eşin eğitim düzeyi de bir unsur olabilir. Kanada da yaşayan 1. derece akraba varsa ilave puan sağlar. Kanada eğitim sisteminden geçmiş olmak bir puan unsurudur.

Kanada Vize Başvuru Merkezi

KANADA VATANDAŞI NASIL OLUNUR?

Öncelikle kanada turist vizesi ile göçmen olarak gitmeniz ve en az 3 yıl fiziki olarak (4 yıl içinde 3 yıl) orada bulunmanız gerekmektedir. Bu süre içerisinde ne yaptığınız önemli değildir. Yani iser finansal gücünüz varsa hiçbirşey yapmadan orada bulunabilir, isterseniz eğitiminize devam edebilirsiniz. Bu 3 yıl sonunda Kanada vatandaşlığına geçilebilir.

VASIFLI ÇALIŞAN GÖÇMENLİK BAŞVURULARI İÇİN NE GEREKLİDİR?

Kanada Vize Formu

Mayıs 2007 itibarıyle kabul edilen yasalara göre, 100 üzerinden 67 puan alınması gerekmektedir. Buna göre 25 puanla eğitim düzeyi, 24 puanla yabancı dil, iş deneyimi 21 puandır, yaş 10 puan, uyum faktörleri 10 puan ve Kanada dan alınmış resmi iş teklifinin 10 puan ağırlığı vardır. Başvurulduğu anda da başvuru neticelendiği anda da 67 puanı yakalamak gereklidir.

TİCARİ GÖÇMEN BAŞVURULARI İÇİN NE GEREKLİDİR?

Minimum mal varlığının 300.000 Kanada Doları seviyseinde olması gerekmektedir. Bu miktarın tümünün nakdi olması zorunlu değildir. İşyeri değeri, mal, mülk, arsa vb. dahildir. 400.000 ile 800.000 Kanada Doları arası başka bir kategori, 800.000 ve üstü ise başka bir kategoridir (yatırımcı göçmen kategorisi). Yatırımcı göçmen kategorisinde bir banka garantör olur. Çeşitli krediler dahi verebilir. Şirket yerleşik olarak Kanada da bulunsa bile, maller ister Meksika ya ister Amerika ya satılabilir. Toronto ve New York arasındaki mesafe İstanbul İzmir arası kadar olduğu için o bölgedeki ticaret, tüm dünyadaki ticaretin %35 ini oluşturmaktadır.

 

KANADA GÖÇMENLİĞİ İÇİN DANIŞMAN DESTEĞİ ŞART MIDIR?

Formlar hakkında ya da genel olarak bilgi sahibi olunsa da, kendi özel durumunuz için farklı bilgi edinmeniz gerekebilir. Oldukça önemli olan Kanada göçmenlik başvurusu için profesyonel destek almanız tabiki daha faydalı olacaktır. Ancak mutlaka yetkin olduklarına inandığınızı kurumlardan bu hizmeti almanız sizing açınızdan daha iyi olacaktır. Hangi avukat ve göçmenlik danışmanlarıyla çalıştıklarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Çok profesyonel çalışan firmaların hizmet verdikleri kişi sayısı 6000 ve üzeridir.

KANADA da İNGİLİZCE EĞİTİM ALMAK İÇİN NE TÜR VİZE GEREKİYOR?

Kanada öğrenim vizesi, diğer ülke vizelerinden daha zor bir vizedir. Hatta %54 oranında red cevap verdikleri söylenir. Bu yüzden vize için gitmeden önce Kanada Konsolosluğu nun istediklerini %99 yerine getirmek gerekir. Bunlardan birisi, Kanada da harcayacağınız parayı ne zaman ve nereden elde ettiğinizin belgelenmesidir. Eğer bankaya yeni yatırılmış bir paraysa, bunu mutlaka Kanada Konsolosluğu na kanıtlamanız gerekmektedir. Kanada ya gitmeden en az 1 ay önce vize işlemlerinizin başlamış olması gerekir çünkü vize işlemleri biraz uzun sürer. Vize için diğer evraklar standart diğer ülkelerle hemen hemen aynı olmasına rağmen, Kanada da biraz daha titiz davranmanız gerekmektedir. Kanada vizesi için sadece Ankaradan başvurabilirsiniz. Biraz daha uzun sürmesini göze alabilirseniz, postayla ulaşabilirsiniz Ankara daki makamlara. Konsolosluğa sunacağınız evraklar, neden Kanada ya gideceğinizi, neden İngilizce öğrenmek istediğinizi ve neden Kanada da öğrenmek istediğinizi, Kanada daki eğitiminiz boyunca masraflarınızı hangi kaynaktan karşılayacağınızı kanıtlayıcı yönde olmalıdır.


Kanada Öğrenci  Vize İşlemleri nde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanada’ya öğrenim vizesi almanın en büyük koşulu, eğitim sonrasında Türkiye’ye kesin dönüş yapacağınıza dair kanıtlarınızın olmasıdır. Ayrıca sabıka kaydınızın olmaması, 6 aydan uzun eğitim süreleri için sağlık raporunuzun olması, Kanada’da eğitim aldığınız süre boyunca finansal açıdan masraflarınızın karşılanacak durumda olduğunun kanıtlanması, göçmen olarak Kanada’ya yerleşme niyetinizin bulunmadığını kanıtlamanız gerekmektedir.
Ayrıca eğitiminiz bitene kadar geçerli olacak pasaport, dört adet beyaz fonlu son 6 ay içerisinde çekilmiş belirli ebatlarda fotoğraf, tam olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu, aile bilgi formu (18 yaşından küçük olanların muvaffakatname almaları gerekmektedir ailelerinden), öğrenim ve iş geçmişi formu, vize ücreti, iyi niyet mektubu (neden bu eğitimi almak istediğinizi gösteren), diploma veya öğrenci belgesi (son mezun olunan okuldan alınmış ve çevirisinin yapılmış olması gereklidir), evli olanlar için eş ve çocuk bilgileri, mali durum belgeleri, çalışmıyorsanız ailenizin veya size finanse edecek kişilerin mali durum belgeleri gerekmektedir. Başvuru formları İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmalıdır.

KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ

6 aydan daha kısa sureli eğitim alacaklar için SX 1 vizesi gerekmektedir. Bu vize aynı zamanda giriş vizesidir ve pasaportunuza etiket olarak basılır. Bu vize genellikle tek giriş hakkı tanır. Ancak ABD ye yapacağınız giriş sonrasında tek girişlik Kanada vizeniz olsa bile tekrar Kanada ya girebilirsiniz. Quebec eyaletinde öğrencilik yapmak istiyorsanız, öğrenci vize başvurunuza ilave olarak Quebec e de vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. CAQ sertifikanız postayla size Quebec den gönderilecektir.

 Kanada Vize Başvuru Merkezi

KANADA’nın TÜRKİYE’deki TEMSİLCİLİKLERİ

Kanada Büyükelçiliği Adresi: Cinnah Caddesi No:58 Çankaya Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 409 2700
e-posta: ankra@international.gc.ca

Kanada Konsolosluğu Vize Bölümü: Cinnah Caddesi No: 58 Çankaya Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 409 2700
Fax: +90 (312) 409 2714
e posta : ankara-im-enquiry@international.gc.ca
Çalışma saatleri: P.tesi Perşembe arası 08:30 ve 17:45 saatleri arasında
Cuma günü 8:30 ve 13:00 saatleri arasındadır.