Dünyanın en yaşabilir ülkelerinden birisi olan Kanada hakkında merak ettiğiniz birçok soru olduğunu biliyoruz. Birçok farklı milletten insanın bir arada yaşadığı ve göçmen ülkesi olan Kanada’da birçok dil konuşulmaktadır. Fakat birçok dilin konuşulması ya da çokkültürlü olmasına karşın Kanada’ın resmi dili nedir ?

Kanada Resmi Dili Nedir ?

7 Temmuz 1969 tarihinde alınan kararla beraber Kanadanın 2 resmi dili oldu. İngilizce ve Fransızca resmi diller olarak kabul edilmekle beraber eğitim, hukuk ve diğer alanlarda eşit olarak kabul edilmektedir. Her iki dilde eğitim alabilir ya da kendini her iki dilde temsil edebilir. Bu tamamen kişinin hür iradesine bağlıdır.

Kanada toprak alanı olarak dünyanın en büyük 2. ülkesi ve bu geniş topraklarda birçok eyalete sahiptir. Ülkenin çok ciddi bir bölümünde kişiler İngilizce konuşmayı tercih eder. Fransızca büyük oranda Quebec eyaletinde konuşulmaktadır.

Kanada Haklar ve Özgürlükler Beyannamesi belirtir ki:

  • Fransızca ve İngilizce resmi diller olarak birbirine eşittir;
  • Mecliste her iki dille de tartışma yapılabilir;
  • Kanunlar her iki resmi dilde de eşit otoriteyle yazılacaktır;
  • Parlamento tarafından kurulan herhangi bir mahkemede iki resmi dilde de işlem yapılabilir;
  • Herkes federal devletten iki resmi dilden istediği ile hizmet alma hakkına sahiptir;
  • Yeterli sayıya ulaşıldığı takdirde, içinde bulunulan eyalete göre azınlık resmi dili konuşanlar (Fransızca çoğunluğa sahip eyalette İngilizce konuşanlar ya da tam tersi) çocuklarının eğitimini iki resmi dilden istedikleriyle almasını sağlayabilirler.

Kanadaya seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyacağınız Kanada turist vizesi başta olmak üzere süreç hakkında tüm merak ettiğiniz sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.